top

Koronawirus

Witam po wakacjach!

 

Zapraszam na zajęcia w nowym roku szkolnym, a przy okazji chciałabym krótko powiedzieć o naszych doświadczeniach związanych z wprowadzeniem stanu epidemii oraz rozwiązaniach i nowościach jakie w konsekwencji wprowadziliśmy w szkole.

Zamknięcie szkoły w marcu zaskoczyło nas wszystkich. Poza tym nie spodziewaliśmy się, że przerwa potrwa tak długo. Wznowiliśmy kursy stacjonarne dopiero w maju. W międzyczasie działaliśmy. Szybko, w ciągu dwóch tygodni zebraliśmy chętnych na zajęcia w trybie online jako rozwiązanie na czas kryzysu. Wykupiliśmy licencje na videokonferencje na platformie Zoom, co pozwoliło nam uzyskać dobrą jakość połączeń oraz nie ograniczać czasu sesji. Dzięki uprzejmości i dobrym relacjom z przedstawicielami wydawnictw, z którymi współpracujemy stale od lat, udało nam się też sprawnie wprowadzić materiały i podręczniki na zajęcia prowadzone zdalnie. Z sercem na ramieniu, w dużym stresie rozpoczęliśmy nauczanie głównie w trybie online. W czerwcu prowadziliśmy już zajęcia prawie ze wszystkimi słuchaczami, z czego większość zdecydowała pozostać na razie na zajęciach prowadzonych przez internet pomimo zniesienia obostrzeń.

Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie pomieszczeń w szkole tak, aby każdy czuł się bezpiecznie. Sale i biuro są codziennie dezynfekowane, ustawiliśmy przegrody z plexi, aby można było na zajęciach zdjąć maseczki, w biurze znajduje się stacja do dezynfekcji rąk.

Dużo osób, w tym wielu naszych uczniów pomagało mi i wspierało wiedzą, swoim własnym doświadczeniem i ogromną życzliwością. Jestem za to bardzo wdzięczna. Zaskoczyło mnie także jak szybko i sprawnie lektorzy odnaleźli się w nowych warunkach. Magda, moja asystentka, skutecznie sterowała i zarządzała oragnizacją lekcji zarówno w Poznaniu jak i w Suchym Lesie. DZIĘKUJĘ 🙂

Tyle jeśli chodzi o historię. Przed nami nowe wyzwania. Od września wznawiamy wszystkie zajęcia, rozpoczynamy nowy rok szkolny. Zapewne większość z Państwa będzie chciała kontynuować zajęcia w szkole w salach. Ale mam też sygnały od niektórych, że z różnych względów pragną pozostać przy zajęciach zdalnych lub bardzo chętnie w systemie blend, tzn. łączyć lekcje na żywo i przez internet. Kontakt z lektorem na żywo uważają za konieczny, ale część zadań z powodzeniem można wykonać z pomocą prowadzącego przez internet. Przewidujemy taką możliwość. Okazało się bowiem, że potrafimy prowadzić skuteczne i przyjemne nauczanie przez internet, a niektórym takie rozwiązanie nawet ułatwiło życie! Na przykład redukują czas potrzebny na dojazd, zwłaszcza dowożenie dzieci jeśli mieszkają poza miastem. Nie muszą też odwoływać i tracić zajęć jeśli okazuje się, że nie dojadą lub źle się czują. Można je zrobić zdalnie. Nie możemy być także pewni, że to już koniec obostrzeń związanych z pandemią. Nie zamierzamy jednak przerywać tym razem pracy, ponieważ mamy już doświadczenie i jesteśmy przygotowani. Czas nie stanął w miejscu i nadal będziemy Państwu służyć w nabywaniu i poprawianiu kompetencji językowych.

Zapraszam zatem serdecznie wszystkich na lekcje w nowym roku szkolnym! Już czas 🙂!